8 sposobów na rozwój zawodowy i osobisty

Kiedyś słyszałem, że jak się nie rozwijasz, to się zwijasz. Nie wiem czy to prawda, ale wolę nie ryzykować, dlatego sam wykorzystuję co najmniej 8 różnych narzędzi/sposobów na rozwój, a dla Twojej wygody podsumowałem je w najnowszym odcinku Podcastu HR espresso. Zainteresowany? to łap za słuchawki i klikaj play:

Wspomniane wtyczki:

Kill news feed

Block the youtube feed

Wykład Jacka Walkiewicza

Transkrypcja:

Cześć, witam Cię bardzo serdecznie w 10. Odcinku HR espresso czyli podcastu, w którym solo lub z gośćmi mówię o HR w sposób prosty i konkretny. Swoją przygodę z HRem rozpoczynałem w Dziale Szkoleń i Rozwoju, i ten obszar jest mi dalej niezwykle bliski, dlatego dzisiaj postanowiłem podzielić się z Tobą moimi ośmioma sposobami na rozwój.

Jak to jest, że tak wielu z nas uczy się – albo przynajmniej udaje, że to robi przez dwadzieścia kilka lat życia, a potem nagle przestaje? Inni natomiast nie przestają się uczyć I rozwijać I cały czas sięgają po nowe umiejętności? 

Część winy prawdopodobnie ponosi formalny system edukacji szkolnej, która przez wiele lat była skupiona na wytykaniu błędów, konieczności pamięciowego wkuwania I skupiania się na tym, co nam nie idzie I czego nie lubimy. Z tym już nic nie zrobimy, więc po stoicku po prostu zaakceptujmy. Możemy jednak pracować nad tym co mamy dzisiaj w zasięgu swoich rąk i często kilku klikięć na ekranie komputera albo smartfona.  

Zadziwia mnie, jak wiele osób nie podchodzi do procesu swojego rozwoju w sposób świadomy i zaplanowany. Naprawdę. Wiem, że niektórym z nas edukacja mogła zbrzydnąć, ale przecież właśnie wtedy, kiedy nikt nas do niej nie zmusza, możemy zacząć uczyć się tego, czego naprawdę byśmy chcieli. Pomyśl sam. Teraz nikt nie stoi za twoimi plecami, nikt nie nakazuje ci uczyć się czegokolwiek. Ty sam możesz wybrać temat, tempo i sposób uczenia się. Możesz wybrać to, co tylko Cie interesuje. Warto jeszcze, żeby było przydatne np.. W pracy zawodowej, ale jak mówił Jacek Walkiewicz nie wszystko co warto się opłaca, a nie wszystko co się opłaca, warto. Jeżeli nie kojarzycie tego cytatu, to zachęcam do wysłuchania wykładu Jacka Walkiewicza, który znajdziecie na YouTube – podlinkuję też w notatkach. 

Jeżeli już zrozumiemy, że warto się świadomie rozwijać, to możemy sobie zadać pytanie, po co sięgnąć i tutaj zaczyna się główna część tego odcinka, czyli 8 sposobów, w jakie ja się rozwijam codziennie. Myślę, że każdy znajdzie sposób, który jemu będzie odpowiadał:  

  1. Doświadczanie 

Jako dorośli uczymy się przede wszystkim poprzez doświadczanie. To właśnie doświadczenie odróżnia praktyka od teoretyka. Dla naszego rozwoju najlepiej będzie, kiedy będzie to podejmowanie się projektów będących na granicy, albo nawet poza swoją strefą komfortu. 

Odkąd pamiętam działałem w ten sposób – jeszcze na studiach tworząc nowe koło naukowe, angażując się w przeróżne projekty i organizacje, jeżdżąc na konferencje krajowe i zagraniczne. Zawsze podskórnie wiedziałem, że takie zachowanie przyniesie mi bardzo wiele dobrego i wcale się nie pomyliłem, nawet jeżeli trudno jest wskazać konkretne związki przyczynowo-skutkowe. Później nie było inaczej, w każdej firmie próbowałem angażować się w nowe projekty. Nawet jeśli nie wiedziałem jak będę miał to coś zrobić, wiedział, że warto próbować… i to często było kluczowe. Aby nasze doświadczanie mogło przynieść najlepsze rezultaty warto jest połączyć je z późniejszą refleksją na temat tego, co się wydarzyło, dlaczego, jakie były i mogły być alternatywne skutki. Samo doświadczanie jednak nie wystarczy, dlatego przychodzą tutaj z pomocą kolejne kroki. 

2. Szkolenia i kursy tradycyjne 

 Edukacja formalna i nieformalna dzisiaj jest na wyciągnięcie ręki i nie trzeba się jej bać – tym bardziej, że dzisiaj możesz w zajęciach wziąć udział online. Sam preferuję standardowe zajęcia, ze względu na interakcję i możliwość łatwiejszego wymieniania się wiedzą między uczestnikamia danej formy edukacji, ale to nie znaczy, że skreślam formę online, zwłaszcza, że w ostatnim czasie coraz poważniej i bardziej profesjonalnie to wygląda. Ja sam po zakońćzeniu 5,5 rocznych studiów na uniwersytecie medycznym już dwa razy poszedłem na kolejne studia – tym razem podyplomowe, a już myślę o kolejnych! Skończyłem też dziesiątku dodatkowych kursów i szkoleń inwestując w nie mnóstwo czasu i energii! Nie wszystkie były świetne, ale jestem przekonany, że z większości z nich coś wyciągnąłem, dzięki dzemu jestem tu, gdzie jestem.  

3.Kursy online 

Dzisiaj – w czasie COVIDowym jest jeszcze łatwiej i to nas sprowadza do punktu 3. kursów onlne. W tym momencie możesz znaleźć kurs online chyba na każdy temat, od pieczenia chleba, przez budowanie realcji, aż po rekrutację. Każdy, dosłownie każdy, może znaleźć coś dla siebie. Warto wybierać takie kursu, za którymi stoją odpoweidnie osoby, którym wiesz, że możesz zaufać. Warto mieć też świadomość, że czasem naprawdę warto zapłacić, niż szukać wiedzy na włąsną rękę z darmowych źródeł, bo profesjonalny trener przeprowadzi nas prawie za rękę z punktu A do punktu B. Podkręślę jednak – wybierz osobę, która się zna – najlepiej nie tylko na merytoryce kursu, ale i na edukacji w ogóle.  

4. Książki 

Chyba nikogo nie zaskoczę tym punktem? Książki dalej są i będą podstawą, na której można zbudować ogromną wiedzę. Nawet jeżeli nie chcesz wydawać na nie pieniędzy, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypożyczyć je z biblioteki! Wypożyczyłem i przeczytałem setki książek w ten sposób. Dostępne aktualnie zbiory są niesamowite i grzechem jest nie korzystanie z nich. Po książki warto sięgnąć zwłaszcza w uzupełnieniu doświadczania, jako potwierdzenie teorii albo rozszerzenie tematu, który realizowaliśmy. WIem, że dzisiaj większość bibliotek jest zamkniętych, ale dostęp do zbiorów internetowych jest jeszcze łatwiejszy niż kilka lat temu.  

5. Audiobooki 

Jestem wielkim fanem słuchania książek, o czym część z Was doskonale wie. Dzięki audiobookom dostępnym w aplikacji Storytel potrafiłem przesułuchać nawet 2 książki tygodniowo! Wystarczyło, że włączałem aplikację, kiedy sprzątałem, gotowałem, spacerowałem z psem, albo jeździłem do pracy – kiedy to robiłem. Okazywało się, że te godziny zbierają się bez problemu. W moim przypadku nawet 2,5 godziny dziennie słuchania. Aktualnie mam przerwę od książek audio, ale nie dlatego, że przestałem słuchać, a z powodu kolejnego punktu: 

6. Podcasty 

Z roku na rok są coraz bardziej powszechne, z resztą skoro słuchasz mnie, to pewnie sam wiesz. Tematyka jest prawie nieograniczona. Podcasty, od których ja zaczynałem to m.in. Tim Ferriss Show, Rich Roll podcast, Więcej niż oszczędzanie pieniedzy, Mała wielka firma i No meat athlete radio. Dzisiaj częściej sięgam po podcasty dotyczące marketingu, podcastingu i oczywiście HR.  

Jeśli jednak audio to nie jest Twóje ulubione medium i wolisz widzieć co się dzieje, to też nie ma problemu, bo mamy punkt  

7.  -Video ogólnodostępne 

Nawet, jeżeli nie chcesz korzystać z podcastów, czy aplikacji typu Storytel, to i tak jest dużo możliwości do rozwoju w Internecie. Ja jestem fanem m.in. prezentacji TED, ale na YouTube, który jest drugą najczęściej wykorzytywaną wyszukiwarką znajdziesz filmy na każdy temat. W maju 2019 roku co minutę pojawiało się na youtube nawet 500 godzin nowych materiałów. Oczywiście nie wszystkie są warte polecenia, ale zdecydowanie jest całe mnóstwo takich, które Cię czegoś nauczą. Warto jednak pamiętać, żeby nie wpaść w czarną dziurę filmów z kotami. Sam na komputerze wykorzystuję wtyczkę do chrome, która powoduje, że nie pojawiają mi się żadne podpowiedzi filmów do obejrzenia, co znacząco poprawiło moje doświadczenie. TEraz jeśli chcę coś obejrzeć, to muszę świadomie to wyszukać.  

8. Social media 

Tak, social media też mogą pomóc w uczeniu się. Często wystarczy, że zamiast na Facebook wejdziesz raz na jakiś czas na LinkedIn, polubisz kilka osób, które publikują wartościowe artykuły i raz na jakiś czas jakiś przeczytasz. Tutaj, podobnie jak z youtubem trzeba jednak uważać, żeby nie okazałli się, że wchodzicie przeczytać coś wartościowego, a potem orientujecie się, że przez 2 godziny scrollujecie walla. Jeżeli chcecie zobaczyć co ja publikuję i czym się dzielę, to zapraszam Was oczywiście do moich social mediów – do wysłania zaproszenia na LinkedIn i polubienia fanpage HR espresso. Zawsze staram się podzielić tam ciekawymi, wartościowymi treściami.  

Te osiem powyższych punktów do świetne narzędzia, które możęcie wykorzystać do swojego rozwoju i do tego Was bardzo gorąco zachęcam. Dla podsumowania, były to: 

  1. Doświadczanie. 
  1. Szkolenai i kursy tradycyjne 
  1. Kursy online 
  1. Książki 
  1. Audiobooki 
  1. Podcasty 
  1. Video online 
  1. Social Media 

Jeśli chciałbyś się dowiedzieć w jaki sposób podejść do procesu własnego rozwoju i jak te narzędzia wykorzystać, to zachęcam Cie od tego, żebu zapisać się do newslettera dostępnego na www.hrespresso.pl , żebym mógł podzielić się z Tobą 10 strategiami na wdrożenie efektywnego rozwoju.  

Chcę podziękować tym z Was, którzy wysyłają do mnie wiadomości – każdą z nich czytam i na każdą z chęcią odpowiadam. Jeśli spodobał Ci się ten odcinek, to też możesz się odezwać wysyłając maila na kontakt@jarekjarzebowski.pl albo na social mediach – Linkedin albo Facebooku. 

Na zakończenie mam dla Ciebie cytat, który mam nadzieję, że dobrze wpisze się w dzisiejszy odcinek. Marek Aureliusz poweidział: 

„Nie myśl, że coś jest niemożliwe do osiągnięcia, tylko dlatego, ponieważ wydaje Ci się, że coś jest dla ciebie trudne.”