HR Business Partner, czyli kto?

Jeżeli jesteś / pełnisz rolę HR Business Partnera, to zapraszam Cię do wypełnienia ankiety dostępnej na http://tiny.cc/hrbpankieta

Posłuchaj Podcastu:

Jeżeli podobał Ci się ten odcinek i chcesz otrzymywać informacje o kolejnych odcinkach oraz dodatkowe materiały, to zapisz się do newslettera, zasubskrybuj w aplikacji do Podcastów (SpotifyApple Podcasts), skomentuj, albo po prostu napisz maila i daj znać, co o nim myślisz.

Przeczytaj:

Cześć, nazywam się Jarek Jarzębowski i witam Cię bardzo serdecznie w 23 odcinku HR espresso. Tym razem chciałem opowiedzieć Ci trochę o jednym z bardziej enigmatycznych stanowisk w obszarze HR, czyli HR biznes partnerze. Zanim zaczniemy główny temat mam dla Ciebie pewną informację. 

Przede wszystkim chciałem Cię poinformować o tym, że rozpoczynam większe działania w ramach HR espresso. Dzieją się w tle różne rzeczy i będzie się ich działo naprawdę bardzo dużo, nie o wszystkich mogę jeszcze powiedzieć, natomiast dzisiaj chciałem Cię poinformować o jednej z nich, a mianowicie HR intro. Wspominałem już o tej inicjatywie w zeszłym tygodniu, natomiast krótko chciałem przypomnieć i opowiedzieć nieco więcej o co chodzi. 

HR intro, to kurs online, w którym dzielę się swoim doświadczeniem, przemyśleniami oraz wiedzą na temat HR. Składa się z części bezpłatnej, która co tydzień w sobotę może trafiać na Twoją skrzynkę oraz dodatkowej części rozszerzonej, o której więcej opowiem już za kilka tygodni. Jeżeli jesteś osobą, która chce rozwijać się w branży HR, a nie ma za sobą przynajmniej kilku czy kilkunastu lat doświadczenia w różnych obszarach, albo chcesz sobie tą wiedzę usystematyzować, to na pewno warto zajrzeć na www.hrintro.pl. Każda zapisana osoba dostanie od razu ode mnie słowniczek HRowca z kluczowymi angielskimi frazami. Wiem, że w zeszły weekend był dzień języka ojczystego i naprawdę uwierz mi – jeśli tylko jest to możliwe, to jestem całym sercem za tym, żeby używać języka polskiego, ale nie zawsze jest to możliwe, czy wygodne. A w sytuacji, kiedy jesteśmy zaangażowani w działania międzynarodowe – podstawowe zwroty dotyczące HR są wręcz nieodzowne. 

Wróćmy jednak do tematu odcinka. Gotowa? Zaczynamy.

Mniej więcej 2 tygodnie temu przygotowywałem się do poprowadzenia webinaru dla Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami na temat tego, jak wdrażaliśmy strukturę HR Biznes Partnerów w organizacji, w której na co dzień pracuję. Mocno wgryzłem się w temat, przekopałem sporo artykułów, żeby zderzyć to, co my zrobiliśmy z tym, co mówią autorytety w dziedzinie. Później przekopałem sie dodatkowo przez dziesiątki ogłoszeń o pracę dla HR Biznes Partnerów, sprawdzając jakie zadania i oczekiwania komunikowane są w ogłoszeniach.

Ostatecznie w webinarze, który trwał 40 minut nie znalazło się wszystko, co przygotowałem, bo po prostu nie było na to czasu, ale i tak otrzymałem bardzo dobre informacje zwrotne za przydatną i pełną treści prezentację. Od razu powiem – Jeśli się zastanawiasz, czy da się teraz obejrzeć, to webinar niestety nie jest dostępny, natomiast dla chętnych przygotowuję też 2,5 godzinne szkolenie online w temacie HR Biznes Partneringu. Jeśli Cię to interesuje, to daj mi znać w social mediach, albo mailowo na kontakt@jarekjarzebowski.pl, a przekażę Ci więcej szczegółów. 

Drugim dużym efektem przygotowywania tematu, był powrót do pomysłu, który miałem już kilka miesięcy temu, a mianowicie badania HR biznes partnerów. Kilka dni temu opublikowałem posty w swoich social mediach oraz zacząłem się kontaktować z moją siecią kontaktów, informując o badaniu. W momencie, kiedy nagrywam ten odcinek, mam już ponad 120 odpowiedzi, więc wiem, że zdecydowanie będzie co analizować. 

W ankiecie pojawia się kilka obszarów:

 • Ogólny (dokładne stanowisko, staż pracy, zespół, doświadczenie poza HR, podstawowa metryczka, główni klienci wewnętrzni, wielkość firmy i ilość pracowników)
 • Wiedza i rozwój biznes partnera (wykształcenie, formalne i nieformalne, kompetencje, rozwój
 • Obowiązki i wyzwania

Całość zostanie przeze mnie skrupulatnie przeanalizowana i opracowana w formie raportu. Już teraz, nawet patrząc na te ogólne dane, widzę jak różna jest ta rola w wielu organizacjach. Nie chce spoilerować, więc nie będę sie jednak zagłębiał w szczegóły. 

Powiem jednak tak – Każdy HR BIznes Partner, który wypełni ankietę, otrzyma ode mnie opracowany raport. Dla pozostałych osób oczywiście też przygotuję sposób, aby go otrzymać, ale na razie sporo pracy jeszcze przede mną, zanim będę mógł się dzielić wynikami. 

Tak więc przypominam – jeśli jesteś HRBP, wypełnisz proszę ankietę, link do ankiety, będzie w opisie odcinka. 

Teraz chciałem powiedzieć ci kilka powodów, dla których w ogóle się na to zdecydowałem:

 • Wabik dla HR, bo to sexy stanowisko.
 • Niezrozumienie roli – wrzucanie wszystkiego.
 • Duże różnice między HR BP w Polsce.

Tak naprawdę wiele z tych punktów sam mocno doświadczyłem, kiedy prowadziliśmy rekrutacje do naszej organizacji na to stanowisko, bo rozmawiałem z kilkudziesięcioma osobami (przynajmniej krótko), a dodatkowo przejrzałem trzycyfrową liczbę CV. 

Teraz jednak przyszedł czas na zbadanie tej grupy. 

Bardzo ciekawa jest dla mnie zwłaszcza kwestia przygotowania do pełnienia tej roli – doświadczenie poza HRem oraz ukończone kursy czy szkolenia. Ja miałem to szczęście, że pracowałem w dziale wsparcia sprzedaży oraz marketingu oraz ukończyłem certyfikowane studia HR Biznes Partnera, ale … no właśnie, jak to wygląda w rzeczywistości w Polsce? Niedługo się przekonamy. 

Za przygotowaniem oczywiście idą też pieniądze. Zrobiłem mały reasearch i co się okazuje? 

 • Wg jednego z większych portali mediana zarobków wynosi 10 000zł,
 • Puls HR cytuje badania z 2016 podając kwotę 7561zł
 • Portal zbierający dane o wynagrodzeniach 9130 zł
 • Inny portal podaje średnio 7000zł 
 • Raport płacowy HAYS podaje kwoty ok 15 000
 • Jeszcze inny raport to kwota ok 9700-9900 zł
 • Wg raportu Devire najczęściej proponowane wynagrodzenie mieści się między 10, a 15 000 zł (w zależności od województwa)
 • Michael Page podaje 12 000zł

(Jako ciekawostkę podam, że inny portal z wynagrodzeniami podaje pensję HR BP na poziomie 4 830 – 13 255 PLN i wg ich danych jest ona wyższa od wynagrodzenia Dyrektora HR, ale na tych danych raczej bym nie bazował).

Ostatecznie rozrzut jest dość znaczący – od czego to zależy? Oczywiście od wielu czynników – między innymi doświadczenia, wykształcenia, branży oraz tego, czym dany Business Partner ma się zająć. Myślę, że w rapocie będziemy mogli zobaczyć duży rozrzut między poszczególnymi Biznes Partnerami.

Tyle jednak o badaniu, ale co mówi w ogóle teoria? Otóż rola HRowca jako Biznes Partnera została zaproponowana przez Dave Ulricha ponad 20 lat temu, a od tego czasu umówmy się, ale świat się nieco zmienił. 20 lat temu nie było smartfonów, z internetu korzystaliśmy przez modemy telefoniczne, a znaczna część z największych dzisiaj firm w ogóle nie istniała lub się nie liczyła – popatrz na Google, Amazon, Facebook. Te firmy zmieniły globalny świąt w ciągu ostatnich 15 lat. Polski rynek pracy jednak też drastycznie się zmienił, a ostatni rok ta istne szaleństwo, ale o tym doskonale wiesz. 

Wróćmy jednak do koncepcji dave ulricha – otóż dla niego HR BP był częścią większej układanki, w której znajdowały się również centra kompetencji oraz adminstracji. Z drugiej strony pojawiają się też głosy na zachodzie, że model zaproponowany ponad 20 lat temu nie do końca się sprawdza i trzeba szukać innej koncepcji. Mamy modele turkusowych organizacji (chociaż zupełnie na marginesie mam wrażenie, że ostatnio jakoś mniej się o nich mówi, niż jeszcze rok temu), gdzie teoretycznie nie ma w ogóle miejsca na zdefiniowane role HRowe. 

Rzeczywistość dzisiaj jest niesamowicie zmienna. W tej dzisiejszej, zmiennej rzeczywistości, moim subiektywnym zdaniem, rola HR może rosnąć. Jest jednak jedna bardzo istotne zastrzeżenie. Rola dobrego HR. Moim zdaniem część HRu i HRowców będzie traciła na znaczeniu, a druga część zyskiwała. To będzie bezpośrednio połączone z efektem biznesowym, jaki ten HR będzie wnosił do równania. Dobry Biznes Partner może być niesamowitą wartością dla zespołu i organizacji, musi być jednak dobrze wyszkolony, mieć odpowiednie predyspozycje, być odpowiednio wdrożony i umocowany, a to naprawdę nie jest takie proste jak by się mogło wydawać. 

Mam zamiar na temat biznes partneringu mówić nieco więcej w tym roku, a badanie i raport, które aktualnie prowadzę są elementami większej układanki w tej tematyce. Jestem przekonany, że jeżeli HR Cię interesuje, to warto się tą układanką zacząć mocno interesować tak, aby nie zostać niepotrzebnie z tyłu. Życzę Ci, żebyś jako HRowiec był dużą wartością dodaną dla swojej organizacji i pracowników, których będziesz wspierał – niezależnie od roli jaką będziesz pełnił – specjalista, lider, generalista, menedżer, biznes partner, rekruter, kadrowiec, ebowiec, czy dyrektor. W każdej z tych ról możesz wykorzystywać – powiem nawet więcej, powinieneś wykorzystywać umiejętności z arsenału dobrego biznes partnera. 

Na dzisiaj, to już wszystko, ale obiecuję Ci, że w HR espresso będzie więcej odcinków o tej tematyce, więc zachęcam Cię do tego, żeby zasubskrybować na Spotify albo na www.hrespresso.pl. Jeśli lubisz słuchać tego podcastu, jeśli jest on dla Ciebie wartościowy, to daj mi znać, odezwij się w social mediach lub napisz maila. Z chęcią z Tobą porozmawiam, a teraz pozostaje mi się pożegnać. Do usłyszenia, cześć.