Jak prowadzić spotkania online?

Za 5 minut ma zacząć się spotkanie online. Mariusz kończy rozmowę telefoniczną i szykuje swoje biurko. Wszystko wydaje się na swoim miejscu, tylko… gdzie są słuchawki? No i notatki, gdzieś zawieruszyły się w tym bałaganie. A! Bałagan, przecież uczestnicy spotkania to wszystko zobaczą. Mariusz wpada w panikę… a później było już tylko gorzej.

Nie bądź jak Mariusz. Posłuchaj trzeciego odcinka podcastu HRespresso i przygotuj się do spotkania online dobrze. Dowiedz się co zrobić przed spotkaniem, jak je zacząć i o co zadbać na sam koniec, aby było ono naprawdę efektywne. Polecam też pierwszy odcinek, w którym opowiadam o 5 dysfunkcjach zdalnych zespołów oraz moją rozmowę z Krzysztofem Filarskim o Storytellingu w HR.

Jeżeli podobał Ci się ten odcinek, to zapisz się do newslettera, zasubskrybuj w aplikacji do Podcastów (Spotify, Apple Podcasts), skomentuj, albo po prostu napisz maila i daj znać, co o nim myślisz. Czytam i odpowiadam na każdą wiadomość 🙂

HRespresso to podcast o HR, w którym solo lub z gośćmi mówię o HR w sposób prosty i konkretny. Jest to podcast dla wszystkich HRowców, menedżerów i osób, które zarządzają zespołami, a chcą robić to lepiej.

Notatki do odcinka

Sprawdź poniżej, jakie punkty poruszam w podcaście, a pomogą Ci przygotować efektywne spotkanie online:

 1. Sprawdź sprzęt techniczny. 2 razy.
 2. Wybierz aplikację i wykorzystaj ją.
 3. Przygotuj cel i agendę spotkania.
 4. Przygotuj wkład inicjujący.
 5. Zaproś odpowiednie osoby.
 6. Pojaw się minimum 5 minut wcześniej.
 7. Zachęcaj do włączenia kamery…
 8. I wyłączenie mikrofonu.
 9. Zadbaj o nastawienie uczestników na efekt.
 10. Zadbaj o atmosferę.
 11. Zaangażuj każdego.
 12. Pytaj.
 13. Notuj i pokazuj na bieżąco.
 14. Wykorzystaj dodatkowe aplikacje (Sprawdź m.in. mentimeter, sli.do, Mural, Miro).
 15. Odpowiednio zakończ spotkanie.
 16. Przygotuj podsumowanie.

Realizacja tych 16 punktów nie zapewnia oczywiście 100% pewności na przygotowanie skutecznego spotkania online, ale zdecydowanie zwiększa prawdopodobieństwo. Nie zawsze koniecznie trzeba też przestrzegać każdego z nich, ale najpierw warto znać reguł, zanim zacznie się je łamać.