Sztuczna inteligencja w edukacji

Mój „pierwszy” talent to uczenie się, więc może dlatego jest to dla mnie tak fascynujący temat? Nie ukrywam, że obszar szkoleń i rozwoju od zawsze bardzo mnie interesował. Uwielbiam uczyć się i przekazywać tą wiedzę innym. To był pewnie jeden z powodów, dla których zacząłem dzielić się wiedzą w ramach Podcastu HR espresso. Obszar szkoleń i rozwoju był tym, który wciągnął mnie w HR i dalej w nim mocno siedzę. Czasami widzę, że nawet świetnie przygotowane szkolenia i materiały na nic się zdają. Uczestnicy warsztatu przychodzą na szkolenie, dobrze się bawią i… wychodzą. Zmiany behawioralnej nie widać, a co dopiero efektów we wskaźnikach biznesowych.

Zawsze w takiej sytuacji zastanawiam się, co mogło „nie zagrać”?

  • źle przeprowadzone badanie potrzeb,
  • źle dobrany trener,
  • zła odprawa przedszkoleniowa od menedżera,
  • brak czasu na trenowanie nowych umiejętności,
  • uczestnicy jeszcze nie gotowi na taki materiał.
  • ….

Pewnie jeszcze kilka powodów moglibyśmy tu dopisać, ale prawdziwe pytanie jest inne – jak tego uniknąć? Otóż jednym z rozwiązań przynajmniej części problemów jest zaprzęgnięcie do pracy technologii, skorzystanie ze sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.

Tematem mojej najnowszej rozmowy w ramach podcastu HR espresso było wykorzystanie nowoczesnych technologii w świecie edukacji, tworząc tzw. adaptive learning, czyli format edukacyjny, który dostraja się do użytkownika. Jeśli uważasz, że to pieśń przyszłości, to częściowo masz rację – technologia jeszcze bardzo wiele nie potrafi, ale na pewno jest na dobrej drodze. Posłuchaj naszej rozmowy i pomyśl, co jeszcze jest możliwe za kilka lat.

Z tego odcinka dowiesz się, co już dzisiaj potrafi sztuczna inteligencja, jaki związek mają reklamy na facebooku z uczeniem się, jak za 2-3 lata może zmienić się nowoczesny rozwój oraz co nas dzisiaj najbardziej blokuje przed wskoczeniem do pociągu zwanego nowoczesną edukacją. Jeżeli tematy związane z rozwojem i edukacją są Ci bliskie, a na dodatek lubisz technologię, to jestem przekonany, że z chęcią dosłuchasz do końca.

Jeżeli podobał Ci się ten odcinek i chcesz otrzymywać informacje o kolejnych odcinkach oraz dodatkowe materiały, to zapisz się do newslettera, zasubskrybuj w aplikacji do Podcastów (SpotifyApple Podcasts), skomentuj, albo po prostu napisz maila i daj znać, co o nim myślisz.

Notatki i linki: